Zažívací problémy, otoky, svědění, rýma, ale i nespecifické projevy jako padání vlasů, únava. Toto všechno mohou být reakce organismu na určitý druh potraviny. Prvním krokem k eliminování těchto příznaků je pozorovat a porozumět svému tělu, ale také zjistit, jakého původu tyto nepříjemné projevy jsou. Jaký je vlastně rozdíl mezi alergií, intolerancí a přecitlivělostí?
Alergie
Ve většině případů jsou alergie dědičné a především celoživotní. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na určitou složku potraviny (zpravidla glykoprotein). Náš imunitní systém tuto látku vyhodnotí jako nebezpečnou a začne proti ní vytvářet protilátky.
K vyvolání nežádoucí reakce, která zpravidla nastává bezprostředně po konzumaci potraviny, mnohdy stačí i stopové množství alergenu a může docházet i k vyvolání vážné vedlejší reakce. Mezi příznaky alergie patří vyrážky, kýchání, podrážděná pokožka, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení.
Potravinová intolerance
Potravinové intolerance se oproti alergiím můžou měnit v závislosti na životním stylu, můžeme s nimi pracovat. Jsou způsobeny metabolickou poruchou. Zpravidla se jedná o nedostatek nebo úplnou absenci enzymů, které štěpí potravinu nebo její složky.
Například velice známá laktózová intolerance je způsobena nedostatkem laktázy – tedy enzymu, který štěpí laktózu (mléčný cukr) na glukózu a galaktózu. Tento sacharid poté putuje dál střevem, přičemž na sebe váže vodu. Dále je v tlustém střevě fermentován za vzniku plynů a mastných kyselin s krátkým řetězcem což vede ke vzniku typických zažívacích potíží, které se objeví v řádu minut až hodin po požití. Příznaky oproti alergiím nenastupují tak rychle, bývají až vleklé a projevují se především bolestmi hlavy, průjmy, nadýmáním nebo únavou.
Přecitlivělost na potraviny (pseudoalergie)
Jedná se o nežádoucí reakce podobného typu jako u potravinových alergií, které jsou způsobeny přecitlivělostí organismu na některé složky potraviny. Často jsou způsobeny potravinami s vyšším obsahem histaminu, ale mohou je vyvolat i některé přídatné látky (siřičitany, oxid siřičitý, kyselina glutamová).
0 komentářů